Kontakt
Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez
Ameriška ulica 2
1000 Ljubljana
Poslanstvo in naloge komisije so oblikovanje stališč, mnenj in predlogov o vprašanjih, ki se nanašajo ali vplivajo na športnike, zastopanje športnikov v delovnih telesih in organih OKS-ZŠZ ter varovanje interesov športnikov v okviru OKS-ZŠZ in njegovih članic, kar obsega tudi promocijo vključevanja športnikov v proces odločanja pri športnih organizacijah in povečanje sodelovanja športnikov pri sprejemanju odločitev v športnih organizacijah na območju Republike Slovenije.
Komisijo sestavljajo voljeni in imenovani člani, pri čemer mora biti število voljenih vedno večje od števila imenovanih članov.
Član komisije mora biti:
- državljan Republike Slovenije,
- star najmanj 16 let;
Član KŠ ne sme biti spoznan:
- da je kršil protidopinška pravila,
- da je prirejal ali/in nameščal športne rezultate,
- da je storil druge hujše kršitve pravil, ki veljajo v športu, pri čemer o slednjem, na predlog komisije in volilne komisije OKS-ZŠZ, odloča Etična komisija
OKS-ZŠZ.
Komisija ima šest voljenih članov in še največ štiri imenovane člane, pri čemer morata biti načeloma enakovredno zastopana oba spola ter poletne in zimske olimpijske športne panoge, člani komisije pa so lahko tako aktivni športniki kot športniki, ki so končali svojo aktivno športno kariero. Enakovredna zastopanost obeh spolov ter poletnih in zimskih olimpijskih športnih panog se zagotavlja na ravni celotne komisije in ne na ravni posameznih skupin članstva v komisiji.
Več informacij najdete v Pravilih KŠ.
Mandat voljenih članov komisije je osem let in začne teči s 1. januarjem leta, ki sledi letu, v katerem so bili izvoljeni. Mandat imenovanih članov komisije je štiri leta in začne teči s 1. januarjem leta, ki sledi letu, v katerem so bili imenovani na seji Izvršnega odbora OKS-ZŠZ. Tako voljeni kot imenovani člani komisije so lahko po preteku mandata ponovno imenovani, če izpolnjujejo pogoje za članstvo.
Kandidati za voljenega člana komisije so športniki, ki so nastopili na zadnjih treh olimpijskih oz. paralimpijskih igrah ali svetovnih igrah. Ob kandidaturi morata komisija in strokovna služba OKS-ZŠZ preveriti, ali kandidat izpolnjuje vse predpisane pogoje za članstvo.
Člane komisije volijo športniki z glasovalno pravico, to so športniki, ki so bili imenovani za člana slovenske reprezentance za nastop na zadnjih treh olimpijskih ali paralimpijskih ali svetovnih igrah.
Komunikacija Komisije športnikov poteka večplastno. Neposredno preko članov Komisije športnikov in predsednice Komisije športnikov, Raše Sraka Vuković oziroma drugih predstavnikov športnikov (kot npr. NPŠZ, mednarodnih federacij, ipd.) in Varuha športnikovih pravic. Komisija športnikov nato uskladi interese, mnenja in problematiko ter seznani pristojne deležnike z možnimi rešitvami. Hkrati se vključuje v procese odločanja na ravni OKS-ZŠZ (kot npr. Izvršni odbor, skupščina).
Komisija športnikov sodeluje in se povezuje tudi s Klubom slovenskih olimpijcev.
Nacionalni forum športnikov, delavnice za mlade športnike, Olimpijski kampi, priprave na Olimpijske igre, kot ambasadorji in vzorniki v projekte, programe in aktivnosti OKS-ZŠZ. Predvsem pa v okviru sej Komisije športnikov, v okviru katerih se seznanjajo s poročili sej Izvršnega odbora OKS-ZŠZ; aktivnostmi MOK in EOC Komisije športnikov; dogodki in konferencami Komisij športnikov in deležnikov na področju športa; s strateškimi dokumenti in pravnimi podlagami; in drugimi informacijami relevantnimi za športnike in olimpijce na nacionalni ravni.
OKS-ZŠZ spodbuja vse Nacionalne panožne športne zveze, da svoje športnike aktivno vključujejo v svoje delovanje tudi na ravni zvez in društev. Žal vse zveze nimajo aktivnih Komisij športnikov. Vse zveze, ki bi si želele vzpostavili Komisije športnikov pod svojim okriljem, si lahko pri tem pomagajo z MOK-ovimi smernicami.