Gimnazijci
Zakon o gimnazijah ureja izobraževanje v splošnih in strokovnih gimnazijah, ki omogoča po opravljeni maturi nadaljevanje izobraževanja v visokem šolstvu. Športnikom, ki se vpisujejo v srednje šole svetujemo, da na spletni strani preverijo tudi:
Vse informacije so dostopne v zavihku:
KARIERNI CENTER
Zakon o gimnazijah
6. člen
Maturitetni tečaj
Omenjeni člen omogoča dijakom - vrhunski športnikom, ki so končali srednjo poklicno, srednjo tehnično ali drugo srednjo strokovno šolo, a so prekinili izobraževanje za najmanj eno leto, da se v okviru maturitetnega tečaja temeljito pripravijo na maturo. Tako lahko športnik, ki zaradi športnih obveznosti prekine šolanje v gimnaziji ali želi opravljati maturo s končano katerokoli drugo srednjo poklicno, srednjo tehniško ali drugo srednjo strokovno šolo, ali pa sploh ni obiskoval šole, ampak si je znanje pridobil drugje, pripravi na maturo tudi kasneje po prenehanju športne kariere.
10. člen
Izobraževanje dijakov s posebnimi potrebami
Zakon omogoča, da šola za posebno nadarjene dijake, kamor uvrščamo tudi dijake, nadarjene za šport, organizira posebne oblike izobraževanja in jim omogoča nekatere ugodnosti, ki jih predvidevajo ta zakon oziroma podzakonski akti.
11. člen
Vpis
Člen daje zakonsko podlago za poseben izobraževalni program športnih oddelkov v gimnazijah in srednjih šolah. V ta program se vpiše dijak na podlagi učnega uspeha v osnovni šoli in športnih dosežkov.
12. člen
Vpis v maturitetni tečaj
Dijak športnik, ki se je vpisal na poklicno ali katero drugo strokovno šolo, ali je končal tri letnike gimnazije, ter je za najmanj eno leto prekinil izobraževanje, se lahko vpiše v maturitetni tečaj in opravlja maturo. Člen prav tako omogoča, da izjemno uspešni vrhunski športniki opravijo samo preizkus znanja na ravni tretjega letnika gimnazije in se vpišejo v maturitetni tečaj, kjer poteka priprava na maturo.
17. člen
Status dijaka
Dijaku perspektivnemu in vrhunskemu športniku se trajanje statusa poleg enega šolskega leta lahko podaljša še za največ dve šolski leti.
20. člen
Ponavljanje
Člen omogoča vrhunskim športnikom, ki zaradi športnih obveznosti ali dolgotrajnejše poškodbe s hospitalizacijo ne opravijo letnika, večkrat obiskovati isti letnik.
21. člen
Pogojno napredovanje
Dijak športnik, ki zaradi športnih obveznosti ni izpolnil obveznosti iz izobraževalnega programa, lahko napreduje v naslednji letnik, ravnatelj pa mu določi pogoje za opravljanje manjkajočih obveznosti.
30. člen
Izredno izobraževanje
Športniki, ki bi se želeli šolati po gimnazijskem programu, ga nadaljevati ali končati, se lahko šolajo tudi kot odrasli. Prednost izobraževanja je prilagoditev organizacije in trajanje izobraževanja, preverjanja in ocenjevanja znanja ter napredovanja, kar lahko izkoristijo tisti športniki, ki imajo izjemne obremenitve v obdobju, ko poteka šolski pouk ali tisti, ki so za daljši čas prekinili šolanje, pa bi si želeli pridobiti srednješolsko izobrazbo
36. člen
Prilagajanje izvajanja izobraževalnih programov
Šola lahko nadarjenemu dijaku, dijaku perspektivnemu športniku, dijaku vrhunskemu športniku, dijaku, ki se pripravlja na mednarodna tekmovanja v znanju ali na druge mednarodne izobraževalne in kulturne prireditve ter izmenjave, v primeru drugih športnih in kulturnih dejavnosti, prihoda iz tuje države in v drugih utemeljenih primerih prilagodi opravljanje obveznosti. Šola lahko to izpelje za dijake, posebej nadarjene za šport, v obliki športnih oddelkov v gimnazijah oz. tako, da upošteva Pravilnik o prilagoditvah šolskih obveznosti dijaku v srednji šoli.
CELOTEN ZAKON
Pravilnik o prilagoditvah šolskih obveznosti dijaku v srednji šoli