Registracija in kategorizacija v slovenskem športu
Pogoji, pravila in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju Pogoji, pravili in kriteriji) ob temeljnih zakonskih in drugih aktih predstavljajo enega najbolj pomembnih sistemskih dokumentov v slovenskem športu, ki celostno in metodološko postavljajo pogoje za prepoznavanje reprezentativnih športnih organizacij, evidentiranje tekmovalnih sistemov in registracijo športnikov ter opredeljujejo pogoje za pridobitev nazivov kategorizacije, ki so podlaga za pridobitev statusnih pravic športnikov.
Registriran je lahko vsak športnik, ki nastopi na uradnem tekmovanju. Za pridobitev kategorizacije pa mora dosežen športni rezultat zadoščati določenim kriterijem, opredeljenim v Pogojih, pravilih in kriterijih. Strokovni svet za tekmovalni šport 3-krat letno objavi seznam športnikov, ki so si na podlagi doseženih rezultatov in v skladu z veljavnimi kriteriji pridobili status kategoriziranega športnika Republike Slovenije. Športnik lahko pridobi enega izmed šestih razredov kategorizacije:
- olimpijskega,
- svetovnega,
- mednarodnega,
- perspektivnega,
- državnega ali
- mladinskega.
Statusne pravice in kategorizacija
Kategorizirani športniki lahko med aktivnim udejstvovanjem v športu uveljavljajo statusne pravice, ki jih natančno določajo:
-
Zakon o športu (ZŠpo-1),
-
Nacionalni program športa v Republiki Sloveniji,
-
drugi akti, ki urejajo področje športa.
Zakon o športu v tretjem odstavku 77. člena določa, da je uradni vir registriranih in kategoriziranih športnikov javno objavljena evidenca na spletnih straneh OKS-ZŠZ. To posledično pomeni, da OKS-ZŠZ potrdil o statusu registriranega ali kategoriziranega športnika ne izdaja.